Autor

marian

Loginmarian AFF

imię i nazwiskoMarian Skąpski

Rok urodzenia1948

wiek70

płećmężczyzna

miastoPoznań

Rejestracja2011-11-11 12:01:56

ostatnie logowanie2018-05-22 10:51:58

Wywiad

Opowiedz nam o sobie, czym się zajmujesz na co dzień i czym jest dla Ciebie fotografia?

Jestem na emeryturze od 2013 r. Fotografia jest dla mnie ucieczką od życia emeryta z pilotem TV na kanapie. Wyjazdy na plenery, kontakt z ludzmi poprzez portal sprawiają, że jestem w miarę aktywny i jeszcze nie zardzewiałem.

Jak opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział?

W większości prac przewija się refleksja, zaduma, przemijanie opowiadane krajobrazami, gdzie głównymi motywami są drzewa lub człowiek, otulone tajemniczością mgły.

W którym momencie zdecydowałeś się zajmować fotografią?

Mimo zaawansowanego wieku, w fotografii jestem początkującym. Kiedyś w młodości przez kilka lat, chyba jak wielu, bawiłem się trochę w fotografię analogową. Ciemnia w łazience i takie rodzinne pstrykanie. Potem, przeszło 40 lat przerwy. Mając w perspektywie zbliżającą się emeryturę, postanowiłem wrócić do fotografii. W roku 2010 kupiłem aparat i tak się zaczęło. Jestem samoukiem, podglądam innych.

Co miało na Ciebie największy wpływ?

Jak zacząłem fotografować, to wiedziałem, że będzie to krajobraz, bo zawsze lubiłem wędrówki i przebywanie blisko natury. W pewnym momencie zauważyłem piękno drzew, ich formy zmieniające się w zależności o pory roku , wieku oraz ich podobieństwo do przemijania i okresów życia człowieka. I tak głównymi bohaterami moich prac stały się drzewa.

Jaki rodzaj fotografii uznajesz za swoją specjalność?

Głównie jest to krajobraz, gdzie motywem jest drzewo lub drzewa często w zamglonym klimacie.
W 2012 roku powołałem do życia postać człowieka w długim płaszczu i kapeluszu z kosturem, która przewija się czasami w moich pracach. Postać ta, ma w jakimś stopniu, oddawać moje osobiste odczucia i nastroje.

Gdzie pokazujesz swoje prace?

Głównie w sieci na portalu Fotoferii .

Czy bierzesz udział w konkursach fotograficznych i jakie są Twoje największe osiągnięcia?

Do tej pory jedynie w konkursach organizowanych przez Fotoferię, gdzie było kilka wyróżnień.

Jakie największe trudności spotykają Cię w dziedzinie fotografii?

Najwięcej problemów sprawia mi obróbka zdjęć. Znam kilka podstawowych funkcji edycji, do których sam doszedłem metodą prób i doświadczeń. Zdaję sobie sprawę z niedociągnięć, patrząc na inne prace zamieszczane na portalu. W ogóle praca z komputerem jest moją słabą stroną, ale co zrobić, jestem z innej epoki edukacyjnej.

Do których miejsc wracasz ze szczególnym sentymentem?

Ze względu na pewne ograniczenia zdrowotne nie wyjeżdżam zbyt daleko na plenery. Głównie skupiam się na terenach niedaleko mojego miejsca zamieszkania i chętnie tam przebywam. Czasami, jak nawet nie ma warunków do focenia, to jadę żeby się poszwendać. Wydaje mi się, że znam już każdą ścieżkę ale zawsze coś nowego odkryję.

Gdybyś mógł w tej chwili wyjechać, gdzie pojechałbyś robić zdjęcia?

Pewnie gdzieś bym pojechał, może Norwegia ale myślę, że to już tylko w sferze marzeń.

Co Twoim zdaniem decyduje, że fotografia jest dobra czy nie?

Nie umiem właściwie określić w detalach, co wpływa na dobrą fotografię i pewnie dlatego tak mało komentuję zdjęcia na portalu. Jak otwieram zdjęcie, to od razu widzę czy jest ciekawe, czy nie. Pewnie wpływa na to wiele czynników, jak treść, emocje, kompozycja i strona techniczna, do której jednak przywiązuję najmniejszą uwagę. Często zdjęcie jest na tyle ciekawe, że pewne drobne niedociągnięcia techniczne nie przeszkadzają mi wcale.

Czy fotografia cyfrowa to dla Ciebie główne narzędzie pracy?

Tak bo jest wygodna. Ale od pewnego czasu, zastanawiam się czy niektóre z moich prac, gdyby były wykonane analogowo, może miałyby inny przekaz.
Mam jeszcze mój stary aparat PRAKTICA L2. No, może spróbuję ?

Czy zarabiasz w jakiś sposób na fotografii?

Nie, chcę się bawić bezstresowo, dopóki sił starczy.

Pokaż nam swoje najlepsze Twoim zdaniem zdjęcie

Jest to jedno z pierwszych zdjęć wykonanych z moją wymyśloną postacią, do którego mam sentyment.

Komentarze

Obraz

Swoją odpowiedź możesz zilustrować plikiem graficznym.

Swoją odpowiedź możesz zilustrować zdjęciem, które już znajduje się na portalu, w tym celu wpisz identyfikator swojego zdjęcia w powyższe pole tekstowe.