Autor

marekgubala

Loginmarekgubala AFF

imię i nazwiskoMarek Gubała

PodkategorieFotografia aktu, Fotografia portretu, Fotografia przyrody, Fotografia ślubna, Fotografia krajobrazu, Warsztaty, Fotomontaże, Reportaż

Rejestracja2015-06-21 13:49:24

ostatnie logowanie2018-04-18 22:51:54

Wywiad

Opowiedz nam o sobie, czym się zajmujesz na co dzień i czym jest dla Ciebie fotografia?

Na codzień jestem budowniczym, buduję domy, buduję nastrój, buduję kadry, generalnie pasja tworzenia jest moim drugim imieniem.

Jak opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział?

Specjalizuję się w portretach , na swoich fotografiach próbuję ukazać nie tyle jak ktoś wygląda, ale wrażenie jakie ten ktoś wywołuje. Fizjonomia ludzkiej twarzy, mimo że jest cechą zewnętrzną, to może wiele powiedzieć o wnętrzu właściciela owej twarzy, jego charakterze, emocjach, umyśle...

W którym momencie zdecydowałeś się zajmować fotografią?

Pierwszy aparat kupiła mi mama za pieniądze zebrane na Pierwszej Komunii :-) takie było moje życzenie, nie było momentu, decydującej chwili, poprostu to drzemało we mnie. Nie jest to też zasługa genów, bo w mojej rodzinie nie było fotografa, ani malarza, ani nawet jakiegokolwiek artysty.

Co miało na Ciebie największy wpływ?

Naśladując innych dojdziesz tam gdzie oni, idąc własną drogą zajdziesz tam gdzie chcesz zajść, unikam wpływów, autorytetów, szkół, warsztatów...

Jaki rodzaj fotografii uznajesz za swoją specjalność?

Portret i generalnie fotografowanie ludzi. Z podróży do Egiptu przywiozłem dwa zdjęcia Nilu i kilka ujęć świątyni w Karnaku, poza tym same twarze.... Recepta na portret jest prosta - wystarczy poprostu kochać ludzi!

Gdzie pokazujesz swoje prace?

Głównie media społecznościowe... ale także wystawy. Mam na swoim koncie 7 wystaw indywidualnych i kilkanaście zbiorowych, w tym na Słowacji i Litwie.

Czy bierzesz udział w konkursach fotograficznych i jakie są Twoje największe osiągnięcia?

Tak. Udział w konkursach daje możliwość skonfrontowania swoich prac z dziełami innych. Największe osiągnięcia to Medal w poprzedniej Edycji Fotoferia International EXhibition i Grand Prix Międzynarodowego Konkursu "Portret 2016" (prawie 1200 nadesłanych fotografii, przeszło 400 autorów)

Jakie największe trudności spotykają Cię w dziedzinie fotografii?

Niestety braki sprzetowe sa moja zmorą. Wiele kadrów poległo w otchłani nietrafionych autofokusów.

Do których miejsc wracasz ze szczególnym sentymentem?

Dla portrecisty trzymającego sie swoich sztywnych zasad miejsce nie gra roli. chyba że tyczy sie ono jakiejś specyficznej grupy społecznej.

Gdybyś mógł w tej chwili wyjechać, gdzie pojechałbyś robić zdjęcia?

Egzotyczne twarze zawsze mnie szczegółnie pociągały. Fajnie byłoby odewiedzić miejsca pełne Hindusów, Tybetańczyków, Eskimosów czy Pigmejów.

Co Twoim zdaniem decyduje, że fotografia jest dobra czy nie?

Dobra fotografia to taka która broni się sama. Ma wysokie stężenie magnezu, który przyciąga wzrok i na dłużej go zatrzymuje, zapada w pamięć.

Czy fotografia cyfrowa to dla Ciebie główne narzędzie pracy?

Obecnie tak, nie tylko ze względów ekonomicznych ale również możliwości czasowych. Choć m.in. Kolodion ciągle łazi mi po głowie...

Czy zarabiasz w jakiś sposób na fotografii?

Obecnie nie, choć połączenie pracy zarobkowej z pasją byłoby chyba idealne.

Pokaż nam swoje najlepsze Twoim zdaniem zdjęcie


najlepsze mam nadzieję jeszcze przede mną...:-) ale szczególnie cenię sobie obraz na którym udało mi sie złapać ... Sens Życia, tak mi się wydaje.

Komentarze

Obraz

Swoją odpowiedź możesz zilustrować plikiem graficznym.

Swoją odpowiedź możesz zilustrować zdjęciem, które już znajduje się na portalu, w tym celu wpisz identyfikator swojego zdjęcia w powyższe pole tekstowe.